Єдиний свідок

 
 

Єдиний свідок
 

Богобоязливий Кіндрат Комар господарське кадило почав роздувати з маленького: шевським молотком вчасно зіпхнув завадливу муху з братової голови.


Интернет реклама УБС

 
Интернет реклама УБС

Интернет реклама УБС  

Нерозважлива комаха сама в капость залізла. Трясця її понесла сісти на висок меншому брату в пекучу хвилину: брати ділили батьківщину.
Батько, старий (Комар, нагло вмер у дорозі. Повертався чоловік з зелених лук, неждано-негадано спіткнувся на містку й шурхонув з мосту та в воду.
Старший син Кіндрат бережливо витяг утоплене тіло і любовно, трепетливо доніс дорогого татка аж до сінешніх дверей.
Піклуючись за майбутню господарську долю синів, рідний батько перед самісінькою копанкою словесну духівницю дав: «Тобі, Кіндрате, відписую господарство. В тебе, сину, досвід, розум. Меншого Аністрата шаную бичками з возом. Хай з богом шукає в світі щастя!»
Нелегенька задача розділити багатеньку батьківщину. Спробуйте розділити без рахівниці: землі п'ятдесят десятинок з хвостиком, а бажаючих пити з неї соки — два. Два брати: Кіндрат і Ані-страт.
На письмі дорогий татко не встиг нічого написати: руки вже були під водою.
Єдиний свідок — німа ікона, яку тримав старший брат і живим ліз до бога, доказуючи: «Як брат братові останню батькову сповідь передаю!»
Гемонська муха по дурості своїй взяла і недоречно залізла всередину родинних чвар. Влізла, вертиться, крутиться та й голосить: «Не хочу на бичках у бога щастя просити!»
— Згинь, лиха личино! Не дзижчи! Без тебе нудно! — розпалено крикнув Кіндрат і хлопнув муху по потилиці молотком.
Сіра мушка, конешно, не витримала замашненького удару, брикнулася додолу. З мухою на долівку впав і рідний брат. Упав і більше не встав.
Шанобливо, тепло старший/ брат Кіндрат віддав землі меншого брата Аністрата. Власними коштами свічок накупив; з власного дерева новеньку труну зробив; поминальної куті з прошлорічної пшениці дві мисочки наварив. Більше фунта наскріб...
Власною гарбою і дорогого братіка на кладовище одвіз. Щедрого могорича гробокопачам не пожалкував. «Пийте, люди добрі, та копайте яму для рідного брата поглибше!»
На могилі Кіндрат довго жалем кріпився, потихеньку хлипав. Не стерпівши, залився гарячими сльозами і, нахиливши скорботне лице над дорогим прахом, на все кладовище клятвенно заридав:
— Лежи брате! Хай тобі буде земля пухом! Лежи спокійно, не хвилюйся! Твої осиротілі бички по-братському приголублю. Найду в загороді і їм затишний куток! Прощай!
Вдома став навколюшках перед образом спасителя і з відкритою душею розчулено шептав: «Боже, боже, який ти справедливий! Твоя щедрість неосяжна! Спасибі тобі за пораду — чесно розділили батьківщину!»
З божим новим даром пішли нові турботи, нові клопоти. Земля просила ненастанного, невпокійного догляду. П'ятдесят десятин одними молитвами не засієш, не заволочиш. Треба рук, дбайливих, трудових рук. Заради розквіту сільського господарства Кіндрат Комар обгорнув себе скупим, бережливим дійством. Дає в позичку хлібця пуд, просить повернути два. Дорожив власним добром, не допускав збитків. Позичить гниленької картоплі — не віддають. Страдницьки стане під удовиним вікном на чотирьох і цілий вечір клян-чить: «Відроби, голубонько! Не відробиш — хату спалю!»
День і ніч напружувався, щоб не впасти в розор. Серцем палав розширити межі своїх вузеньких десятин.
Приловчився хапкі петлі біля кіп ставити. Поставить замасковану пастку, сам сідає за копами, чатує. Визирає, чи скоро голодний сусіда підсковзнеться ногою. Добре знав: де нога, там і рука.
А руки, як потрібні дешеві, робочі руки: орати, косити, хліб в обору возити.
Учувши лемента: «Ой, ой!.. Ставили лиходії сільце на одну ногу, вловили за обидві!» — Комар потихеньку вилазив з хащ і на ходу мінявся на виду. Лице ставало вгодливе, смиренне.
Ось де в кого хист — перевтілятиря!
Гляне вправо — чорт чортом. Поверне пику в другу сторону — ангел небесний!
— Чого, сусідонько, лементуєш? Біжу. Спішу. Рятую. Скидай сорочку!
— Так, помилуйте, вона в дірках — подрана!
— Хай тебе бог милує. Стягай і драну. Виплигуй мерщій та помиримося. Гріха свого відробиш на жнивах. Ти покосиш, жінка пов'яже. Дивись і вам снопик, другий перепаде. Діток забирай. Діткам на все літо забава. Хватить мороки і дітям твоїм...

 

 

Универсальные системы продукция: болт анкерный с гайкой, винт . Метизные изделия.

 

Басня – краткий рассказ, чаще всего в стихах, главным образом сатирического характера. Басня – жанр иносказательный, поэтому за рассказом о вымышленных персонажах (чаще всего о зверях) скрываются нравственные и общественные проблемы.Обновлен 23 окт 2014. Создан 20 дек 2013 

Сайт знакомств лавпланет